Mezoterapia to metoda leczenia różnych schorzeń skóry polegająca na wstrzykiwaniu bezpośrednio w miejsca docelowe niewielkich dawek substancji leczniczych.
Wieloletnie narażenie na szkodliwe czynniki środowiska, stres, palenie tytoniu, używki, promieniowanie słoneczne doprowadza do niekorzystnych zmian w skórze. Mezoterapia pozwala na odwrócenie lub zahamowanie wielu niekorzystnych zmian i stanowi wartościowy składnik medycyny anty-aging.
Zabiegi wykonuje lekarz. Poza działaniem preparatów istotne znacznie ma również samo nakłucie skóry (wykonuje się ich kilkadziesiąt do kilkuset) z uwagi na:
- poprawę metabolizmu komórek skóry;
- stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny;
- powstanie nowych naczyń krwionośnych;
- poprawę mikrokrążenia;
- stymulację regeneracji skóry – wymianę na nowe komórki;
- hamowanie tworzenia szkodliwych wolnych rodników;
- prawidłowe odżywianie skóry.
Te wszystkie aspekty stanowią przewagę mezoterapii iniekcyjnej nad tak zwaną mezoterapią bezigłową.
Podawane w skórę preparaty są mieszankami leków dostosowanych do konkretnego problemu klinicznego. Najczęściej stosujemy mieszaninę witamin, aminokwasów, polinukleotydów, mikroelementów, kwasu hialuronowego, wyciągów roślinnych. Kwas hialuronowy wypełnia przestrzeń między włóknami kolagenowymi i ściąga wodę, dzięki temu skóra jest optymalnie nawilżona. Dzięki lepszemu unaczynieniu skóra jest lepiej natleniona, jaśniejsza, zdrowsza.
Czy zabieg jest bolesny?
Iniekcje wykonywane są bardzo cienką igłą 30G,długości 4mm. Po zabiegu pozostają ślady na skórze w postaci punkcików lub drobnych grudek. Czas utrzymywania się śladów zależy od rodzaju preparatu – od 6–72 godzin.
Nakłucia są mało bolesne. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, można zastosować znieczulenie kremem. Może się zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne, wtedy powstaje niewielki siniak. Zawarte w podawanych preparatach składniki działają nawet miesiąc po zakończeniu zabiegów.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?
- rezultaty natychmiastowe – wzrost elastyczności, jędrności i rozświetlenie skóry;
- rezultaty długotrwałe - koryguje zmarszczki, przywraca gładkość i gęstość skóry.
Schemat terapii
Częstotliwość i ilość wykonywanych zabiegów ustalana jest indywidualnie w zależności od stanu skóry, efektu jaki chcemy uzyskać i możliwości finansowych pacjenta.
Najlepsze rezultaty uzyskuje się wykonując zabiegi w seriach.Z reguły wykonuje się 3 sesje co 2 tygodnie, następnie 3 kolejne co miesiąc,a potem podtrzymująco 1-2 razy w roku.Już po pierwszym zabiegu skóra staje się gładsza, jędrniejsza i dotleniona.
Zalecenia pozabiegowe
- Podstawowa pielęgnacja;
- Unikanie słońca,dużych zmian temperatur, stosowanie filtrów UV
- Nawilżanie skóry.
Przeciwwskazania oraz skutki uboczne
Przeciwwskazania
- alergia, uczulenie na składniki preparatu;
- ciąża, okres karmienia piersią;
- stany zapalne na skórze, opryszczka;
- zła tolerancja zabiegu (skóra naczynkowa, ryzyko powstawania zwłóknień);
- choroby nowotworowe;
- stosowanie leków przeciwkrzepliwych (aspiryna).
Skutki uboczne:
- bardzo rzadkie stany alergiczne objawiające się rumieniem, ustępujące samoistnie po kilku minutach lub godzinach;
- zasinienia, krwiaki - ryzyko zmian wzrasta w przypadku stosowania bezpośrednio przed zabiegiem leków przeciwkrzepliwych (np. aspiryny);
W przypadku skłonności do powstawania krwiaków warto zarezerwować sobie 2-3 dni na doprowadzenie skóry do formy - czasami wymaga to absencji w pracy lub wykonania zabiegu tuż przed weekendem
Wskazania:
- zwiotczenie skóry
- rewitalizacja i regeneracja skóry
- suchość skóry
- profilaktyka anti-aging (przeciwzmarszczkowa,przeciwstarzeniowa)
- zapobieganie i leczenie wypadania włosów
Do zabiegów mezoterapii igłowej wykorzystujemy preparaty włoskiego labolatorium Mastelli zarejestrowane w Polsce jako materiał medyczny:
Ialest, Newest, Plinest, Plinest Fast.